Podróże lądowe

Świat Cantr składa się z wysp rozlokowanych na oceanie. Natomiast na wyspach miejscami, w których mogą żyć i pracować postacie są miejsca nazywane lokacjami. Z lokacji do lokacji można próbować dostać się drogą lądową lub morską. W tym poradniku zajmę się omówieniem systemu podróżowania na lądzie.
Przede wszystkim przed wybraniem się w drogę należy wiedzieć, podróżowanie tak jak większość rzeczy w Cantr odbywa się w systemie turowym. Gdy wyjdziemy na drogę to nie znaczy, że od razu posuniemy się naprzód. Tura ruchu, czyli moment, gdy wszystkie postacie poruszają się naprzód, następuje co trzy godziny. Przez resztę czasu postacie „stoją w miejscu”, poruszając się skokowo jedynie o wyznaczonych godzinach.
Może wydawać się to niewygodne, jednakże „skoki” co trzy (realne) godziny nie są tak problematyczne jak się wydaje, gdy wie się, że podróż na nogach do sąsiedniej osady może trwać nawet kilka dni! Tak, Cantr jest grą o wolnym tempie, ale to, co wydaje się być wadą jest sprawą dobrze przemyślaną. Gdyby dało się bez problemu przemierzyć wielką wyspę na nogach poprzez kilka kliknięć myszy to kimże miałby być podróżnik spędzający całe swe życie na trakcie? Po cóż ludzie trudziliby się budując coraz bardziej zaawansowane pojazdy i ulepszając drogi?

O czym pamiętać

Jeśli chcesz przygotować się do podróży na piechotę to posinieneś pamiętać o takich sprawach:
jedzenie – podczas podróży także trzeba jeść a jeśli wybierasz się w nieznane okolice to nie ma pewności, że znajziesz tam leki. Zawsze lepiej się zabezpieczyć niż później próbować wracać do zasobnego w pożywienie miejsca na skraju śmierci głodowej.
broń, tarcza i leki – o ile tarczę zawsze lepiej mieć nawet w znanych okolicach (ze względu na ataki zwierząt) to broń i leki mogą lecz nie muszą się przydać. Jeśli chcesz odwiedzić bezludne okolice to zawsze lepiej mieć trochę leków i broń by móc stanąć do walki w przypadku napotkania kogoś nieprzyjaznego. Przy zabieraniu dodatkowego ekwipunku należy pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram dźwiganych rzeczy znacząco spowalnia prędkość marszu.
mapa – tutaj nie zawsze jest wybór, zwłaszcza jeśli odwiedzasz okolice będące ziemią nieznaną, lecz jeśli tylko możesz to rozejrzyj się w zakładce obiekty lub zapytaj o mapy okolicy. Zawsze łatwiej jest podróżować, gdy zna się cel swej wędrówki i wiadomo co spotka się w poszczególnych lokacjach po drodze.

Pojazdy

Nie masz czasu na tak długie podróże, bo twoja postać jest zapracowana lub po prostu chcesz móc robić to szybciej? To znaczy, że musisz wejść w posiadanie jakiegoś pojazdu. Pojazd działa podobnie do budynku, jednakże można zauważyć przynajmniej kilka istotnych różnic:
– ładowność pojazdów jest zwykle znacząco mniejsza od pojemności budynków
– osoby przebywające w pojazdach są widoczne na placu głównym oraz słyszą ich rozmowy i vice versa
– co oczywiste i najważniejsze: pojazdy mogą się poruszać po drogach, o ile te są we właściwym stanie
Wszystkie pojazdy silnikowe potrzebują paliwa, którego produkcja może być w mniej zaawansowanych technologicznie miejscach problematyczna. Jeśli pojazd nie ma paliwa to poruszać się może co najwyżej z prędkością marszu (jest popychany przez pasażerów 🙂 ). Ze szczegółami takimi jak prędkość, wymagana droga czy zużycie i produkcja paliwa można się zapoznać na wiki.cantr.net.
Samo poruszanie się pojazdem jest znacznie przyjemniejsze od marszu, ponieważ:
– siedząc w pojeździe można zwykle przetransportować więcej surowców
– można poruszać się szybciej (dobry samochód potrafi pokonać całą odległość między sąsiednimi osadami w jedną godzinę!)
– podczas podróży można pracować na przykład przy naprawie narzędzi
– można podnosić i podawać przedmioty do innych osób (co jest niemożliwe podczas podróżowania pieszo)

Jeśli pokonujesz swoim pojazdem drogę dość często i nie jesteś jedyną osobą, której na tym zależy to warto pomyśleć nad ulepszeniem drogi. Wymaga to dość dużo pracy, piasku, kamienia i ropy, ale te de dość wysokie koszty po jakimś czasie się zwracają. Jeżdżenie na przykład rowerem po autostradzie przyspiesza podróż aż trzykrotnie w stosunku do zwykłej ścieżki!
2325 wyświetleń 1 dzisiaj