Skrypt Cantr Enhanced

Co to w ogóle jest?

Cantr Enhanced to skrypt mający na celu usprawnienie nieco ubogiego interfejsu gry Cantr II.

Jak go włączyć?

W przeglądarce Mozilla Firefox należy zainstalować go jako skrypt do dodatku Greasemonkey, a w Google Chrome jako rozszerzenie (należy ściągnąć skrypt na dysk, następnie w Chrome otworzyć stronę rozszerzeń i plik ze skryptem przeciągnąć do Chrome. Można też ściągnąć dodatek Tampermonkey i zainstalować skrypt jak w Greasemonkey). Jego działanie zostało przetestowane na powyższych przeglądarkach. Nie gwarantuję działania na innych przeglądarkach, choć prawdopodobnie powinno obyć się bez problemów.

Uwaga! Większość skryptów do właściwego działania i zapisywania swoich ustawień wymaga localStorage, które wprowadzone zostało w HTML5. Wszystkie aktualne wersje przeglądarek mają (a przynajmniej powinny) umożliwiać korzystanie z localStorage. Jeśli coś nie działa to zacząć należy od przeprowadzenia aktualizacji przeglądarki.
Kolejne uwaga! Dołożyłem wszelkich starań aby skrypt działał właściwie w każdych warunkach, ale nie mogę tego obiecać. Jeśli robisz coś ryzykownego (walka, kradzież etc.) po prostu wyłącz skrypt. Jeśli stracisz coś z powodu błędnego działania skryptu to nie będzie to moja wina. I pamiętaj, że informacje wyświetlane przez skrypt są OOC – twoja postać nie widzi etykietek, wyróżnień etc. to jest tylko po to, aby uprościć Ci życie. Pamiętaj też, że na pewno nikt inny nie widzi tego, co ty dodasz w skrypcie. Skrypt nie jest także w żadnym wypadku częścią gry, to nieoficjalny dodatek, który zacząłem robić nim zająłem się pracą w ProgD. Obecnie skrypt służy do wprowadzania eksperymentalnych zmian, które jeśli okażą się użyteczne w praktyce i dobrze przyjęte przez graczy, to zostaną wprowadzone do gry.

Co oferuje skrypt?

Skrypt zawiera wiele niezależnych modułów, z których każdy usprawnia lub modyfikuje interfejs lub też dodaje zupełnie nową funkcję:

 • Zegarek wraz z powiadomieniem o turach (dla powiadomienia o turach wymagane dodatkowe zapytanie HTTP)
 • Wyróżnione budynki i pojazdy (zapisywane w localStorage)
 • Autozaznaczanie checkboksów przy operacjach na wielu notatkach i wyciąganiu ich z koperty
 • Lista obiektów do kopiowania (od wersji 0.60.0)
 • Grupowanie maszyn na stronie obiekty (od wersji 0.60.0)
 • Linia pokazująca zdarzenia pokazane gdy przeglądarka jest zminimalizowana

Poniżej lista funkcjonalności, które zostały usunięte z powodu ich częściowego lub całkowitego wprowadzenia do gry:

 • Szeptanie i nazywanie innych postaci na stronie zdarzeń
 • Grupowanie pojazdów lądowych i morskich
 • Etykiety dla pojemników (zapisywane w localStorage)
 • Filtrowanie zdarzeń (w localStorage zapisany jest zestaw filtrów dla danej postaci)
 • Dynamiczny kalkulator liczby surowców i czasu dla tworzonego projektu
 • Podgląd notatki w trybie edycji (nie działa dla notatek manualnie wyłączających < pre > i bardzo skomplikowanych) oraz licznik znaków w notatce (UWAGA! Polskie znaki skrypt liczy jako 1 a Cantr jako 2)
 • Kilka przycisków [max] na stronach podnoszenia i podawania surowców
 • Zamiana kolejności paneli na stronie „miejsce” – przycisk „opuść budynek” powyżej szczegółów

Chcę tego skryptu. Skąd go wziąć?

Stąd: https://greasyfork.org/pl/scripts/7409-cantr-enhanced

Przy okazji można zobaczyć starsze wersje oraz mocno skrótowy opis. Możliwość przejrzenia kodu gwarantuje, że ten skrypt nie zawiera żadnych szkodliwych dodatków.

Ok, mam już ten skrypt. Jak mogę go konfigurować?

Można włączyć lub wyłączyć każdy moduł na stronie gracza (na samej górze strony, na której jest wyświetlana lista postaci). Skrypt wyświetla tam przycisk otwierający dodatkowe menu z opcjami.


Tak wyglądał panel opcji dwa lata temu

Opis szczegółowszy:

Szeptanie i nazywanie innych postaci na stronie zdarzeń
Im więcej AJAX-a tym lepiej
Mówienie do wszystkich używajac AJAX jest fajne. Jest szybsze, mniej boli serwer i zdarzenia z dołu nie znikają. Najlepiej byłoby móc robić jak najwięcej nie opuszczając strony zdarzeń. Więc jeszcze lepiej móc nie tylko mówić, ale i szeptać oraz nazywać ludzi.
Linia pokazująca nowe zdarzenia gdy przeglądarka była zminimalizowana
Nie można patrzeć na Cantra cały czas, więc dobrze zostawić kartę ze zdarzeniami otwartą, żeby móc co jakiś czas zerkać czy coś się stało. Niewielka linia oddzielająca zdarzenia, które zostały wyświetlone gdy przeglądarka nie była aktywna może pomóc w zorientowaniu się co tak naprawdę nowego się przydarzyło.Zegarek z powiadomieniem o turach
Zegarek wykonuje dodatkowe połączenie do serwera Cantr, aby uzyskać jego czas (rzeczywisty).

UWAGA! Czas przebiegu tur jest wpisany w skrypcie jako zależny od czasu realnego, ponieważ zmienia się znacznie rzadziej niż czas cantryjski. W tym celu skrypt wykonuje jedno zapytanie HTTP do serwera cantr, co przynajmniej w teorii pozwala zauważyć, że skrypt jest używany. Decyzję o korzystaniu ze skryptu należy podjąć samemu 😉


Tak prezentuje się zegarek. Niestety na obrazku zegarek stoi w miejscu 😐


Wyróżnione budynki i pojazdy
Wyróżnione budynki zapisane są w localStorage. Zapisane są dla każdej postaci z osobna.
Moduł bardzo użyteczny głównie w dużych miastach. Umożliwia wybranie kilku (lub większej liczby) budynków i pojazdów, aby były widoczne u samej góry listy. Ułatwia to przemieszczanie się po najczęściej odwiedzanych miejscach bez konieczności żmudnego wyszukiwania swojej własności z listy.


BARDZO użyteczne. Przy okazji na obrazku widać grupowanie oddzielnie statków i pojazdów lądowych


Grupowanie pojazdów lądowych i morskich
To jest coś widoczne na wcześniejszym obrazku. Grupowanie oddzielnie statków i pojazdów lądowych. Trochę użyteczne, a trochę nie.


Autozaznaczanie checkboksów przy operacjach na wielu notatkach i wyciąganiu ich z koperty
Wyciąganie lub chowanie notatek do koperty to może być żmudne zajęcie. Zwłaszcza, jeśli trzeba wyselekcjonować duplikaty notatek. Dużo wygodniej by było, aby zrobił to automatycznie skrypt. No dobra, to jest.

Pomysł na skrypt jest autorstwa joo, on stworzył skrypt zawierający część funkcjonalności powyższego dawno temu.


Robi dokładnie to co widać


Lista obiektów do kopiowania
Mały dodatek ułatwiający znacznie kopiowanie danych na przykład do notatki. Umożliwa uproszczone filtrowanie (notatki i koperty, surowce, inne) aby skopiować tylko to, co jest w danym momencie potrzebne.


Aby wyświetliło się to menu należy przycisnąć belkę z napisem „Lista”


Grupowanie maszyn na stronie obiekty
Jeśli lista jest za długa, to znaczy, że miejsce prawdopodobnie jest ludne (lub przynajmniej kiedyś było) i na placu jest dużo maszyn. Niewykluczone, że postawione jest wiele maszyn tego samego typu, aby przyspieszyć produkcję i przetwórstwo. Jako, że maszyny nie mają żadnych cech szczególnych to nie ma potrzeby wyświetlać wszystkich. Być może znacznie skróci to rozbudowaną listę obiektów. W razie czego skorzystanie z maszyny jest możliwe, o ile tylko przynajmniej jedna danego typu jest wolna.


W małych osadach zupełnie nieprzydatne, ale w dużych miastach może bardzo pomóc.

2936 wyświetleń 1 dzisiaj