Jak zacząć?

Po pierwsze załóż konto w grze. Ze względu na możliwość wyboru języka polskiego sądzę, że obejdzie się bez jakichkolwiek kłopotów. E-Mail zawierający numer konta może przyjść dopiero po kilku godzinach, ale nawet zakładając taki pesymistyczny obrót sprawy nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło – dzięki temu masz czas przeczytać Poradnik Początkującego Cantryjczyka. Zawarte w nim zostaną wszystkie informacje, które trzeba posiadać by przeżyć właściwie swój pierwszy dzień w grze i zagłębić się w świat Cantr. Informacje szczegółowe i uzupełniające znajdziesz w dziale „Informacje”. Z rozwijanej listy u góry możesz wybrać kolejno „Jak zacząć” i „Historie”, z której możesz przejść do samouczka lub do Historii Cantryjskich, dzięki którym możesz zapoznać się z grą w praktyce. Jednak w pierwszej kolejności polecam czytanie dalej tej strony.

No to gramy!

Po zalogowaniu się przy pomocy otrzymanego w e-mailu numeru ID i hasła trafisz na stronę z listą swoich postaci. Na stworzonego przez siebie Cantryjczyka możesz się zalogować klikając na obrazek obok jego imienia. Znajdziesz się w ten sposób na stronie postaci, a konkretnie w zakładce zdarzeń, na której prawdopodobnie spędzisz większość czasu gry. W Cantr nawigację prowadzi się przy pomocy panelu widocznego tuż pod informacjami o postaci.

Są to od lewej kolejno:
Zdarzenia – tutaj zapisane są ostatnie słowa i czynności wykonane przez ciebie i innych ludzi znajdujących się w danym miejscu
Inwentarz – tutaj opisane są wszystkie rzeczy, które twoja postać ma przy sobie: notatki, klucze, surowce i przedmioty
Miejsce – zawiera większość podstawowych informacji o miejscu, w którym się znajdujesz: surowce naturalne, zwierzęta, drogi oraz mapa okolicy. W budynkach tutaj znajdują się drzwi wyjściowe a na statkach możliwość przestawienia steru
Budynki i Pojazdy – zawiera spis istniejących budynków (wraz z możliwością pukania do drzwi, wskazywania ich i wejścia do środka) oraz pojazdów (identyczne możliwości jak przy budynkach)
Ludzie – Lista postaci znajdujących się w danej lokacji. Postacie znajdujące się w innych budynkach nie są tu wyszczególnione, jednak osoby znajdujące się w statkach i pojazdach tak
Obiekty – Tutaj opisane są wszystkie surowce, przedmioty i notatki leżące na ziemi, a także maszyny i urządzenia
Projekty – praca w Cantr wykonywana jest poprzez projekty, z których każdy wymaga określoną liczbę tur na ich wykonanie, skutkuje zwykle wytworzeniem czegoś i może wymagać do jego rozpoczęcia jakichś surowców lub części. W tej zakładce możesz przejrzeć listę wszystkich projektów, jakie zostały stworzone w tej lokacji


Interfejs Cantr w pigułce. Kliknij aby powiększyć.

Na początek po przebudzeniu (tak nazywane jest stworzenie nowej postaci) najlepiej jest się przedstawić i poczekać chwilę na reakcję mieszkańców… Zaraz, przecież wcześniej napisałem, że nie trzeba podporządkowywać się żadnym schematom. Pisałem wtedy prawdę i nie musisz mnie wcale słuchać, ba, możesz bezmyślnie zaatakować pięściami wszystkie występujące w lokacji zwierzęta i próbować uciekać, jednak nie jest to najlepszy pomysł, jeśli planujesz dłuższą grę. Jeśli nawet planujesz stworzenie postaci-bandyty lub kogoś w tym rodzaju to lepiej przez pierwszych kilka dni zapoznaj się z zasadami panującymi w Cantr, ponieważ rzucając swoją postać od razu na głęboką wodę możesz sprawić, że jej kariera będzie niezwykle krótka.
Jeśli znajdujesz się w jakiejś cywilizowanej osadzie to najlepiej zapoznaj się z prawami (czyli odpowiednią notatką, którą powinieneś znaleźć w zakładce obiekty) by nie zrobić jakiegoś głupstwa i jeśli już łamać prawo to robić to świadomie. Następnie spróbuj poprzyłączać się do projektów korzystając z listy w panelu projekty. Po dołączeniu na chwilkę do każdego z typów projektów możesz kliknąć na małe kółeczko obok imienia swojej postaci i tam sprawdzić, na czym najlepiej zna się twój bohater. Taka wiedza może się przydać w przyszłości. Następnie spróbuj porozmawiać z innymi ludźmi w tym miejscu, znaleźć sobie miejsce dla siebie a jeśli dane miejsce nie przypadnie ci do gustu to powędruj do sąsiedniej osady. Przypomnę tylko na koniec, że Cantr jest grą o wolnym tempie i podróż na piechotę może trwać nawet kilka dni a na prostą odpowiedź przywódcy osady możemy czekać cały dzień.
Możesz teraz włączyć tutorial, by spróbować zapoznać się ze światem cantr w jego środowisku naturalnym. Należy zapoznać się także z treścią Najważniejszej Zasady, której przestrzeganie jest obowiązkiem każdego gracza a jej łamanie surowo karane. Jeśli chcesz poznać informacje dotyczące konkretnych dziedzin gry wybierz interesującą cię pozycję z panelu „Informacje” na tej stronie, a w razie niedoboru wiedzy zajrzyj na wikipedię cantr: wiki.cantr.net lub na najpopularniejszy polski kanał IRC klikając tutaj.
5956 wyświetleń 1 dzisiaj